середа, 20 травня 2020 р.

Професійне вигорання педагогів: причини, симптоми та профілактика

Викладання – це корисна, але дуже вимоглива справа. З довгими годинами та великим навантаженням легко потрапити під професійне вигорання. Без належної підтримки, викладачі знаходяться в небезпеці бути перевантаженими роботою і не піклуються про власні потреби в психічному та фізичному здоров’ї.
  • Що таке вигорання вчителів?

У психології вигорання описується, як «стан хронічного стресу, який призводить до фізичного та емоційного виснаження, цинізму, відстороненості та почуття неефективності та недостатньої успішності». Вчителі, як правило, є успішними людьми, які люблять багато працювати і завжди шукає шляхи вдосконалення. Ці риси похвальні, але надлишок таких рис може призвести до того, що педагоги можуть стати здобиччю перфекціонізму, доводячи все до ідеалу при цьому не залишаючи достатньо часу для відпочинку та відновленню сил.
Ми живемо в культі непосильної роботи і бути трудоголіком часто відзначається, як похвальна чеснота, коли насправді цього не повинно бути. Слід нагадати вчителям, що вони більше, ніж їхня робота. В той час, коли викладання стає частиною вашої особистості, ви не повинні забувати про інші частини себе, які вимагають уваги та турботи.
  • Ознаки вигорання

Справжнє вигорання це набагато більше, ніж просто відчуття втоми або перенавантаження, і може призвести до серйозної депресії. Тому так важливо бути уважними щодо попереджувальних знаків.
Втома та сон: цілого дня викладання достатньо, щоб втомитися, але якщо ви відчуваєте втому ще до того, як потрапили на роботу до школи, то можливо, вам знадобиться перерва. Педагоги, що зіткнулись з вигоранням, часто борються з безсонням, і це все може обернутись замкнутим колом.


Неодноразові періоди забудькувасті та проблема з концентрацією уваги: педагогам з вигоранням важко виконати звичайні завдання та мають проблеми з зосередженням на роботі. Нестача сну може посилити ці симптоми ще більше.


Проблеми з апетитом та вагою: якщо ви помітили різке зниження або набір ваги, то вам необхідно звернутись до лікаря, оскільки це часто є ознакою того, що вам потрібно зосередитись на загальному стані здоров’я.








Депресія та тривога: якщо проігнорувати проблему на ранніх етапах, то вигорання вчителя може посилити почуття тривоги та депресії. Завжди звертайтесь до лікаря, якщо почуття смутку чи гніву впливає на ваше повсякденне життя.



  • Як уникнути вигорання

Щоб не стати жертвою вигорання, вчителям потрібно тримати баланс у своєму житті. Один із способів зробити це – встановлення чітких меж роботи. Можливо, це означає, що ви не будете перевіряти електронну пошту після 6 вечора, або будете перевіряти роботи, поки не почнеться улюблене телешоу, або, можливо, ви взагалі не беретесь за роботу в неділю. Який би графік ви собі не встановили, дотримуйтесь його, щоб забезпечити рівновагу в своєму житті.
Інший спосіб уникнути вигорання – час для себе, відпочинок. Нам потрібно повернути свої вихідні та пам’ятати, що повноцінне життя включає час не тільки для роботи, а і для відпочинку, хобі, особистих стосунків. Переконайтесь, що у вас є вихідні, під час яких школа – це останнє, про що ви думаєте. Використовуйте щорічну відпустку для проведення часу з друзями та рідними, проводьте час з коханою людиною, підіть на побачення, подорожуйте і не думаючи при цьому про школу. (Як зауваження, якщо ви хворі, візьміть вихідний день або лікарняний. Не будьте мучеником – з вашими учнями все буде добре, тому подбайте в першу чергу про себе.)

Викладання дає можливість учням отримати нові можливості, ідеї, знання та настанови. Але ви не зможете працювати ефективно, якщо ви працюєте «порожнім». Дбайте про свої потреби, збалансуйте своє життя щоб мати хороше здоров’я та регулярно перевіряйте власне психічне здоров’я. Це найкраща настанова для подолання вигорання – або уникнути його повністю!
  •  Пропонуємо декілька онлайн тестів на визначення емоційного вигорання:



Джерело 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Раннє виявлення психічних розладів у дітей та підлітків

  Психічне здоров’я дітей та підлітків в закладах дошкільної та шкільної освіти викликає занепокоєння у педагогічних працівників. За даним...